Afera korupcyjna

O co toczy się gra?

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN, Adam Gilarski postawił klubowi piłkarskiemu Cracovia zarzut korupcji. Przedstawione zarzuty dotyczą meczów piłkarskich, które odbyły się w sezonie 2003/2004. 

Zarzuty PZPN – o co tak naprawdę chodzi Rzecznikowi Gilarskiemu? 

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN zarzuca klubowi piłkarskiemu ustawienie kilkunastu wyników spotkań, które odbyły się na przełomie 2003/2004 roku podczas rozgrywek drugiej ligi piłkarskiej.  W tym sezonie Cracovia występowała w ówczesnej II lidze. Dzięki sukcesowi 8:1 w rozgrywce ze Szczakowianką Jaworzno, Cracovia dostała szansę na dostanie się do I ligi. Po awansie pokonała klub Górnik Polkowice, dwukrotną wygraną 4:0. Sukces krakowskiego klubu piłkarskiego został podszyty korupcją. Rzecznik w oficjalnym komunikacie umieszczonym na stronie internetowej PZPN oznajmił, że oczekuje na wygłoszenie przez Cracovię stanowiska, które zajmuje w tej sprawie. Poinformował także o złożeniu wniosku do Komisji Dyscyplinarnej, najpóźniej do 15 czerwca 2020 roku. 

Skąd nadciągnęły ciemne chmury?

Podstawą postawienia przez Adama Gilarskiego zarzutów jest zebrany w toku postępowania wyjaśniającego materiał, uzupełniony pisemnym uzasadnieniem wyroku karnego, który 30 stycznia 2020 roku wydał Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy. Wyrok dotyczył skazania byłego sędziego piłkarskiego, Jacka P., który pełnił swoją funkcję w opisanym w zarzutach sezonie 2003/2004. Były sędzia został pozbawiony wolności na okres dwóch lat i ośmiu miesięcy. Były arbiter otrzymał także 30 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu na 5 lat. W tym samym procesie wyrok usłyszał również współpracujący ze skazanym sędzią, były członek Rady Nadzorczej Cracovii, Rafał R.

Cracovia niewinna? Co groziło klubowi?

Klub utrzymuje swoje zdanie w stanie niezmienionym. Cracovia powtarza, że to klub jest stroną pokrzywdzoną w całej sytuacji. Klub zapowiedział również, że wyda swoje oficjalne stanowisko w terminie do siedmiu dni. 

Komisja dyscyplinarna przy wymierzaniu kary, będzie się kierować przepisami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN w sprawie zwalczania korupcji w polskiej piłce nożnej. 

Komisja Dyscyplinarna PZPN, ukarała kilkanaście klubów w latach 2003-2005 podczas afery korupcyjnej. Ostatnim ukaranym klubem był GKS Bełchatów w grudniu 2014 roku. 

Cracovii grozi otrzymanie ujemnych punktów oraz kara finansowa. Klub nie zostanie przeniesiony do niższej klasy rozgrywkowej w polskiej piłce nożnej. 

Co na to klub?

Z oficjalnej strony internetowej klubu wynika, że kara finansowa nałożona na Cracovię wynosiła 10 tysięcy złotych. Krakowski klub jest jednym z siedmiu ukaranych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Wiceprezes MKS Cracovia, Radomir Szaraniec, poinformował, że klub nie będzie odwoływał się od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN. Cracovia przyjęła karę. 

W tym samym procesie konsekwencje nieuczciwych zwycięstw poniosły także Elana Toruń, Chojniczanka Chojnice, GKS Katowice, Wisła Płock, Olimpia Elbląg i Zagłębie Sosnowiec.