Jak obstawiać piłkę nożną?

        Piłka nożna to polski sport narodowy i najczęściej uprawiana dyscyplina sportu, budząca największe zainteresowanie także poza samym meritum kopania piłki. Biznes, showbiznes, układy, układziki… i oczywiście bukmacherka. Obstawianie piłki nożnej budzi wielkie emocje pośród graczy, ale także najczęściej powoduje znaczące straty stawiającego. Typowanie meczów futbolu nie jest bowiem takie proste jak się wydaje. Co należy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na wygraną i zminimalizować straty?

        Po pierwsze, do obstawiania czegokolwiek trzeba podejść ze spokojem. Na bukmacherkę przeznaczamy tylko pieniądze, które “możemy stracić”. Bardzo łatwo jest wpaść w ciąg zadłużania się, co z kolei ma fatalne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i naszego życia. Powinniśmy także rozsądnie rozstawiać stawki w zależności od kursów i szans – przecież kurs to nic innego jak szanse na dane zdarzenie oszacowane przez bukmachera. Płynnie przechodzimy tutaj do własnej analizy – niezbędny krok do sukcesu w obstawianiu futbolu. Dzisiaj w internecie jesteśmy zasypywani wszelakimi statystykami, mapkami. Dostarczają one niezbędnych danych, które pokazują tendencje danej drużyny. Dzięki wiedzy własnej i analizie jesteśmy w stanie stwierdzić niedoszacowanie (wtedy obstawienie może być opłacalne) i przeszacowanie (wtedy nie wrzucamy wysokich stawek, matematycznie to nie ma sensu, przykład: mecze reprezentacji Polski, Polacy mają tendencję do obstawiania zwycięstwa własnej reprezentacji, mimo iż często szanse wygranej nie są zbyt duże). W analizie typowania piłki nożnej powinniśmy zwrócić uwagę na statystyki typu: wyniki danej drużyny na wyjazdach/domu, H2H w poprzednich spotkaniach ekip (tutaj przykład West Hamu, który niezależnie od formy lubi urwać punkty w derbach Londynu, trudnych grach z Arsenalem, Tottenhamem i Chelsea), ewentualne absencje kluczowych graczy. 

Pamiętajmy też, że obstawianie piłki nożnej to nie tylko typowanie zwycięstwa czy remisu. Dużo zarobić można na szczegółowych typach, co także wiąże się z analizą. Przykład? Liczba kartek – tu zwracamy uwagę na wagę meczu, czy jest to spotkanie “na styku”, derby, liczbę fauli obu drużyn w poprzednich spotkaniach i -ważne- sędziego i jego aktywność w pokazywaniu kartoników. Rzuty rożne – tutaj ważny jest styl gry ekip, otwartość meczu i np. kontakty drużyn z piłką w trzeciej ćwiartce boiska – tej u przeciwników. Strzelcy bramek, na których często kurs jest wysoki – forma, styl gry obronnej, absencje obrońców czy bramkarza i porównanie ich z napastnikami przeciwników oraz to, czy zawodnik lubi strzelać danej drużynie (jak Luis Suarez strzelający Norwich jeszcze za czasów Liverpoolu).

        Obstawianie piłki nożnej to pasja dostarczająca emocji i zabawa i tym to powinno pozostać. Nie powinniśmy inwestować wysokich stawek w zdarzenia przede wszystkim losowe – bo pewniaki nie istnieją. Sukces w typowaniu futbolu opiera się na wiedzy własnej, szczegółowej analizie wielu czynników. Zwycięstwo nigdy nie jest pewne, ale można pomóc szczęściu i zauważyć pewne schematy. Trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać i po to powstał ten poradnik. Powodzenia!