Najlepsi zawodnicy w historii klubu

Cracovia jest najstarszym działającym polskim klubem sportowym. Drużyna niejednokrotnie świętowała sukcesy, lecz także ponosiła porażki, wynosząc z nich cenne lekcje. Od założenia w 1906 roku do lat obecnych przez klub przewinęło się wielu piłkarzy, czy też szkoleniowców. Byli to zarówno piłkarze przeciętni, jak i bardzo dobrzy oraz wybitni. Wielu z nich na długie lata pozostało idolami kibiców. Część z nich klub opuściła już dawno, a niektórzy w ostatnim czasie, bądź są w nim do dziś. Którzy z zawodników odnosili w Cracovii największe sukcesy? Którzy byli gwiazdami drużyny? Oto 5 najlepszych piłkarzy w historii zawodników Cracovii!

  1. Józef Kałuża Tego zawodnika zna każdy kibic Cracovii. Napastnik reprezentujący klub w latach 1912-1931 zdobył wraz z nim tytuł mistrza Polski w 1921 roku oraz tytuł mistrza Galicji w 1913 roku. Na swoim koncie ma najwięcej strzelonych goli w historii klubu. Był również reprezentantem Polski, w tym w 10 meczach wystąpił jako kapitan. Jest obecnie legendą Krakowskiego klubu i jego najwybitniejszą postacią. Nie bez powodu Stadion Cracovii znajduje się przy ulicy nazwanej na jego cześć. Pracował jako trener i był działaczem sportowym. Już w latach swojej świetności- latach 20. XX wieku, okrzykiwany był “legendą polskiej piłki”.
  2. Ludwik Gintel Polski piłkarz pochodzenia żydowskiego całą seniorską karierę poświęcił reprezentowaniu Cracovii w latach 1916-1930. Grał na pozycją napastnika oraz prawego obrońcy. W 1928 roku zdobył tytuł króla strzelców zdobywając w sezonie 28 goli, a barwach klubu wystąpił 328 razy. Był 12-krotnym reprezentantem Polski biorącym udział w olimpiadzie w Paryżu w 1924 roku. Zasłynął również jako piłkarz, który jako pierwszy w historii polskiej reprezentacji strzelił bramkę samobójczą. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy reprezentacyjny mecz polskiej reprezentacji. 
  3. Leon Sperling Grał na pozycji lewoskrzydłowego w latach 1917 oraz 1920-1934. 3-krotny zdobywca tytułu mistrza Polski, zniewalał wielu kibiców oraz selekcjonerów techniką gry. Był znakomity podającym i dryblerem, któremu mało kto mógł się równać. Był reprezentantem Polski oraz występował na olimpiadzie w Paryżu w 1924 roku. Był jednym z najlepszych napastników okresu międzywojennego. Po wybuchu II wojny światowej pracował jako trener. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie został ofiarą Holocaustu. 
  4. Tadeusz Parpan Obrońca i pomocnik grający w Cracovii w latach 1945-1950. Zdobywca tytułu mistrza Polski w 1948 roku oraz wicemistrza w 1949 roku. Wyjątkowo skoczny, szybki i sprytny piłkarz. Już z pochodzenia wiadomym było, że będzie dobrym piłkarzem- jego ojciec był piłkarzem oraz współorganizatorem Klubu Sportowego Łagiewianka, a brat także grał w piłkę nożną. Jedną z osób które dostrzegły jego potencjał był kapitan Cracovii Józef Kałuża i to między innymi dzięki niemu trafił on do krakowskiej drużyny. 
  5. Krzysztof Piątek Napastnik został sprowadzony do Cracovii na krótki okres czasu, występował w latach 2016-2017. Na boisku wystąpił 65 razy, w trakcie których strzelił dla Cracovii aż 21 bramek. W krakowskim klubie rozwinął się, pokazał jakie ma możliwości. Obdarzony dobrym instynktem był świetnym wykonawcą rzutów karnych. Po sezonie trafił do klubu z Genoi.