Największe piłkarskie osiągnięcia Cracovii

Cracovia Kraków to najdłużej prosperujący polski klub sportowy. Historia popularnych “Pasów” sięga 1906 roku. Drużyna z Krakowa zajmuje obecnie 11 miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. W dzisiejszym artykule przedstawimy największe osiągnięcia Cracovii.

1921 rok – Pierwsze Mistrzostwo Polski

Cracovia po zwycięstwie w krakowskiej klasie A, przystąpiła do turnieju finałowego Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Naprzeciw Pasom stanęły ekipy Polonii Warszawa, Warty Poznań, Pogoni Lwów a także ŁKS-u Łódź. Cracovia wygrała w tym turnieju 7 na 8 spotkań dzięki czemu zapewniła sobie pierwsze w swojej historii mistrzostwo Polski.

Lata 30-te czyli złote czasy Pasów

Lata 30-te XX wieku zdecydowanie można uznać za najlepsze dla krakowskiej drużyny. To właśnie wtedy klub odnosił swoje największe piłkarskie sukcesy.

Rok 1930

W tym roku do rywalizacji o mistrzostwo stanęło 12 ekip. Najlepsza z nich okazała się drużyna Cracovii, która w 22 spotkaniach odniosła aż 16 zwycięstw. Pasy w tabeli końcowej wyprzedziły o 1 punkt swojego odwiecznego rywala czyli drużynę Wisły Kraków.

Rok 1932

Rywalizacja w tym sezonie była niezwykle zróżnicowana. Najlepiej obrazuje to fakt, że między pierwszym a czwartym miejscem były jedynie 3 punkty różnicy. Najlepszą drużyną okazała się Cracovia, która zdobyła mistrzostwo uzyskując 29 punktów w 22 spotkaniach.

Rok 1934

W tych rozgrywkach triumfowała niesamowita ekipa Ruchu Chorzów (wtedy jeszcze występująca jako Ruch Wielkie Hajduki). Niebiescy byli bezkonkurencyjni i zdobyli mistrzostwo z przewagą aż 7 punktów nad drużyną Cracovii, która tym razem musiała zadowolić się wicemistrzostwem. Co ciekawe na 3 i 4 miejscu uplasowały się kolejne krakowskie kluby czyli Wisła i Garbarnia.

Rok 1937

Cracovia po powrocie z niższej ligi, w jakiej grała w 1936 roku po raz kolejny zdołała wygrać ligę. Tym razem w 18 spotkaniach zdobyła aż 26 punktów przegrywając po drodze jedynie 2 spotkania.

Lata 1948/1949

Rok 1948

Cracovia w tym sezonie zdobyła dokładnie taką samą ilość punktów jak Wisła Kraków. Biała Gwiazda miała lepszy bilans bramkowy jednak to Pasy wypadły lepiej w spotkaniach bezpośrednich. Dlatego też postanowiono rozegrać dodatkowy mecz rozstrzygający kwestię mistrzostwa. Mecz odbył się na neutralnym gruncie a dokładniej to na stadionie Garbarni Kraków. Spotkanie to wygrała Cracovia w stosunku 3:1.  Było to ostatnie mistrzostwo Cracovii jak do tej pory.

Rok 1949

W tym sezonie lepsza okazała się już Wisła Kraków. Popularne Pasy zajęły jednak drugie miejsce tracąc zaledwie punkt do Białej Gwiazdy.

Rozgrywki europejskie

Rok 2008

Cracovia w sezonie 2007/2008 zajęła 7 miejsce w lidze. Jednak z racji na wykluczenie z rozgrywek Ekstraklasy ekip Zagłębia Lubin i Korony Kielce otrzymała możliwość występu w Pucharze Intertoto. Pasy trafiły w pierwszej rundzie na białoruski Szachtior Soligorsk. Mimo, że to Cracovia wyszła jako pierwsza na prowadzenie to niestety Szachtior wygrał oba spotkania odpowiednio 1:2 i 0:3.

Rok 2016

Cracovia po zajęciu 4 miejsca w lidze, mogła przystąpić do eliminacji Ligi Europy. Naprzeciw Pasom stanęła macedońska drużyna Shkendija Tetowo. Cracovia oba spotkania przegrała odpowiednio 0:2 i 1:2.

Rok 2019

Pasy po raz kolejny zajęły 4 miejsce w lidze i przystąpiły do eliminacji Ligi Europy. Mecze ze słowacką Dunajską Stredą były zdecydowanie najbardziej zacięte. Po remisach 1:1 i 2:2 to Słowacy awansowali dalej.