Początki klubu Cracovia

Cracovia jest obecnie najdłużej działającym polskim klubem sportowym. Na przełomie lat odnosiła równie wiele sukcesów, co porażek, posiadając przy tym wiernych na zawsze kibiców. Klub rozgrywał mecze na wielu stadionach, często zmieniając też swoje siedziby. Charakterystyczne pasiaste koszulki nosiło wielu, bardziej oraz mniej znanych piłkarzy. Wielu z nich swą przygodę ze sportem zaczynało w krakowskiej drużynie, a dla niektórych był to jedynie jeden z przystanków piłkarskiej kariery. Historia i początki istnienia pokazują jak wspaniali ludzie tworzyli te drużynę.

A wszystko zaczęło się dnia 4 czerwca 1906 roku, gdy na terenie Parku Jordana zorganizowano mecze z przybyłymi z Lwowa drużynami. Podczas meczy dwie drużyny krakowskie – “studenci” oraz “akademicy” (specjalnie stworzona z kibiców drużyna) zmierzyły się z Czarnymi Lwów oraz KGS IV Gimnazjum Lwów. Kilka dni po tych występach, 13 czerwca 1906 roku ponownie zebrano “akademickich” piłkarzy. Na treningu oficjalnie utworzono Akademicki Klub Footballowy. Jednak dopiero we wrześniu klub zyskał nazwę Akademicki Klub Footballowy “Cracovia”. Drużyna “studentów” otrzymała w międzyczasie nazwę I Klubu Studenckiego oraz stroje w biało-czerwone pasy. W 1907 roku obie drużyny połączono ze sobą nadając im nazwę Klub Sportowy Cracovia oraz przydzielając wspomniane wcześniej komplety w biało-czerwone pasy.

Ówczesna Cracovia większość meczy rozgrywała z zespołami z terenów Galicji, która była kolebką polskiej piłki nożnej, oraz z drużynami z Austro-Węgier. Pierwszy mecz Cracovia rozegrała w Opawie w 1908 roku przegrywając 2:4 z Troppauer Spotverein. W następnych spotkaniach Cracovia odbywała spotkanie z takimi drużynami jak Biało-Czarni Kraków oraz Pogoń Lwów. Natomiast w 1911 roku piłkarze krakowskiego zespołu zmierzyli się z z najlepszą piłkarską drużyną Europy, którą była reprezentacja Austro-Węgier. Mimo, że spotkanie to zakończyło się kolejną porażką (6:3 dla reprezentacji Austro-Węgier), poziom gry przedstawiony przez Cracovię pozwolił jej uzyskać tytuł drużyny pierwszej klasy austriackiej. Dwa lata później Cracovia zdobyła tytuł mistrza Galicji, wyprzedzając lokalnych rywali w postaci Wisły oraz Pogoni Lwów. W następującym później okresie międzywojennym drużyna jeszcze trzykrotnie sięgała po ten tytuł, zdobywając go w latach 1930, 1932 oraz 1937. Sukcesy Cracovii oraz umiejętności jej piłkarzy umożliwiły aż 7 zawodnikom klubu udział w pierwszym międzypaństwowym meczu reprezentacyjnym, który Polska rozegrała przeciwko Węgrom.

W 1948 roku Cracovia ponownie zdobyła tytuł mistrzowski wygrywając z Wisłą. Po wojnach nazwy klubu zmieniały się jednak z dużą częstotliwością. W 1948 roku był to Związkowy Klub Sportowy Cracovia. W tym okresie drużyna została przyłączona do zrzeszenia sportowego “Ogniwo”, przez co jej nazwa zmieniała się jeszcze kilka razy uwzględniając nazwę zrzeszenia. Kolejno były to: Związkowy Klub Sportowy Ogniwo-Cracovia (1948r.), Związkowy Klub Sportowy Ogniwo Kraków (1949r.), Związkowe Koło Sportowe Ogniwo MPK Kraków (1950r.) oraz Terenowe Koło Sportowe Ogniwo MPK Kraków (1952r.). W czasie zmian drużyna utraciła nawet swoje charakterystyczne stroje w biało-czerwone pasy.