Trener Michał Probierz – kim jest?

Michał Probierz to były piłkarz, a obecnie znany trener i wiceprezes sportowy najstarszego klubu piłkarskiego w Polsce – Cracovii.

Cracovia

To bardzo szanowany klub w naszym kraju, który największe sukcesy odnosił jeszcze przed ii wojną światową. Cracovia była mistrzem Polski w latach: 1921, 1930, 1932, 1937, 1948. Obecnie Cracovia gra w Ekstraklasie, a prezesem sportowej spółki akcyjnej MKS CRACOVIA jest profesor Janusz Filipiak. To za jego sprawą w dniu 21 czerwca 2017 roku Michał Probierz objął funkcję trenera zespołu. Zastąpił wówczas innego trenera Jacka Zielińskiego.

Michał Probierz

To nietuzinkowy trener znany z bardzo ciekawych i kontrowersyjnych wywiadów, z dobrego warsztatu treningowego i twardej ręki. Chociaż niektórym na pierwszy rzut oka wydaje się osobą zarozumiałą, dyktatorską i trzymającą wszystkich w ryzach, to jest to tak naprawdę trener, a głównie człowiek mówiący szczerze to co czuje i widzi, bez owijania w bawełnę. Przy bliższym kontakcie niemal każdy potwierdza, że to osoba z dużym doświadczeniem trenerskim, ze swoją filozofią gry, z którą świetnie i merytorycznie można porozmawiać na każdy temat. Michał Probierz nie tylko jest lubiany przez swoich piłkarzy, ale wręcz przez ich większość szanowany, a przecież w prowadzeniu drużyny właśnie o to chodzi.

Pierwszy sezon

Michał Probierz w początkach trenowania Cracovii w sezonie 2017/2018 prowadził drużynę w ponad 60-ciu meczach, średnio w każdym spotkaniu zdobywał 1,36 punktu. Cracovia po przejęciu zespołu przez Probierza wydostała się ze strefy bezpośredniego spadku i zakończyła sezon 2017/18 na dziewiątym miejscu. Już wtedy Probierz wprowadzał do klubu, do treningów, własną wizję i przekonał Filipiaka aby wprowadzać młodych, zdolnych piłkarzy do pierwszego zespołu. których można potem z niemałym zyskiem sprzedać.

Drugi sezon

Przed rozpoczęciem tego sezonu trener śmiało twierdził, że w sezonie 2018/2019 jego drużyna będzie walczyła o czołowe lokaty dające nawet awans do europejskich pucharów, a tu np. w derbach Krakowa został niechlubnym rekordzistą, gdzie Cracovia trzy derbowe spotkania z rzędu, a Probierz został pierwszym w historii tych popularnych spotkań trenerem, którego zespół przegrał tylko kolejne mecze. Jednak na koniec sezonu to Probierz był górą. Cracovia zajęła świetne 4 miejsce, gwarantujące walkę o europejskie puchary.

Trzeci sezon

Michał Probierz świetnie czuje się w środowisku krakowskim. Jego drużyna gra bardzo dobrze, rosną wpływy z biletów i niezłych transferów. Prezes Filipiak proponuje Probierzowi drugie stanowisko – wiceprezesa ds. sportowych. Michał Probierz pracuje już zatem na dwóch etatach jako trener i wiceprezes w Cracovii. W sezonie 2019/2020 zespół zajmuje też dobre 5 miejsce, a sam Probierz i jego pełnione dwie funkcje w klubie jest stawiany przez środowisko piłkarskie jako novum na polskim rynku, jako fajny przykład i zaufanie właściciela do zatrudnionego trenera.

Czwarty sezon

Probierz ma bardzo dobrą pozycję w klubie. Choć w tym sezonie, w rozgrywkach Ekstraklasy, przytrafiło się wiele spotkań pod rząd bez wygranej, Cracovia dostała się, aż do finału Pucharu Polski i kto wie, czy nie zdobędzie tego trofeum. Oczywiście sezon 2020/2021 nie jest jeszcze zakończony, jednak wiadomo, że zespół pod wodzą tego ciekawego szkoleniowca zajmie minimum 8 miejsce. Gra przecież w grupie mistrzowskiej.